Kresowiacy


Kresowiacy w Paczkowie

Jesienią 2013 r. zawiązało się w naszym mieście Koło Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, będące oddziałem Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich.
Do statutowych celów działalności Towarzystwa należy m.in. upowszechnianie prawdy o dziejach Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz pielęgnowanie dorobku historycznego tych ziem, jako integralnej części kultury i tradycji Rzeczypospolitej Polskiej, zrzeszanie osób, którym bliskie  jest dziedzictwo historyczne i kulturowe oraz dzieje współczesne Kresów Wschodnich, utrzymywanie bliskich kontaktów z Polakami oraz organizacjami polskimi działającymi we Lwowie i na Kresach.
 
Cele statutowe Towarzystwo zamierza realizować i realizuje poprzez cały szereg różnorodnych działań, takich jak: spotkania z ludźmi z Kresów i dokumentowanie ich  wojennych i powojennych losów, konferencje i spotkania z historykami, literatami i artystami poświęcone Kresom, organizowanie uroczystości i obchodów upamiętniających ważne wydarzenia z historii Polski, Lwowa, Kresów, upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy o dziejach Kresów i o zabytkach polskości na Kresach, imprezy kulturalne pielęgnujące kresowe tradycje, zwyczaje oraz kuchnię kresową, wyjazdy na Kresy, wycieczki koleżeńskie i udzielanie wzajemnej pomocy.
 
Działalność Towarzystwa skupia się na komisjach problemowych, tak więc każdy z członków może realizować swoje zainteresowania i wykorzystać umiejętności i doświadczenia. Jest otwarte na wszystkie grupy wiekowe, zarówno osoby młode będące potomkami Kresowian jak i na osoby starsze pamiętające Kresy. Wszyscy chętni do działania są mile widziani, a zapisów nowych członków można dokonać w każdy czwartek w Bibliotece.
Spotkania ogólne Towarzystwa odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 17:00. 
 
 

Historia żywa Kresowian – relacja ze spotkania z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego w Paczkowie

 
W murach paczkowskiego liceum gościliśmy 21 października 2014 roku szczególnie miłych gości: Panią Halinę Kruszewską – Dyrektora Biblioteki Publicznej w Paczkowie oraz Panią Marię Kalkę - Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Klub w Paczkowie. Spotkanie z młodzieżą i Dyrekcją Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Paczkowie miało na celu uroczystą inaugurację współpracy 3 lokalnych instytucji i organizacji, by w środowisku promować wiedzę o Kresach i jego mieszkańcach.
Licealiści otrzymali „Kresowiaka” – nowy magazyn publicystyczno – informacyjny Gminy Paczków, z którego mogli dowiedzieć się, kto to jest Kresowiak oraz pochylić nad mapą. Pani M. Kalka zapoznała młodzież z fragmentami statutu nowego stowarzyszenia i podzieliła się „historią żywą” własnej rodziny. Pani Prezes podkreśliła, iż w gminie Paczków Kresowiacy i ich potomkowie stanowią liczną społeczność i istnieje ogromna potrzeba, żeby przekazywać młodym pokoleniom historię ich przodków. Zacytowała słowa Jana Pawła II: „Kresy to druga historia Polski, bez historii Kresów nie poznamy historii Polski”.
Dla zaciekawienia słuchaczy Pani Dyrektor Biblioteki Publicznej w Paczkowie podała tytuły książek dostępnych w placówce, podzieliła się wspomnieniami ze zorganizowanych spotkań z pisarzami i Kresowiakami. Na koniec zaprosiła młodzież do udziału w konkursie wiedzy o Kresach, który biblioteka zamierza zorganizować.
Liczymy na to, że już w niedługim czasie odbędą się kolejne spotkania z cyklu „historia żywa” Kresowian.
 

 


"Narody, tracąc pamięć, tracą życie…" - refleksje po spotkaniu z pisarzem

 
W sobotnie popołudnie, 13 września 2014 roku, gościem Towarzystwa Miłośników Lwowa
i Kresów Południowo - Wschodnich Klub w Paczkowie oraz Biblioteki Publicznej
w Paczkowie był Stanisław Srokowski. To pisarz, krytyk literacki, publicysta, znany autor kresowej trylogii, pochodzący z Kresów.
 
Wykład rozpoczęły refleksje o potrzebie PAMIĘCI, rozumianej jako więź ze wspólnotą, warunek dobrego życia, droga… Stanisław Srokowski, mówiąc "My Kresowianie… "- potwierdza, że pamięć szuka podobieństw, tego co nas łączy. "Choć jesteśmy trochę takim problemem… .Wiemy, że były inne ziemie, powietrze, grzyby, jabłka…, a pamięć objawia się w postaci pieśni i snów" - dodał. W tym miejscu mówca przypomniał podstawową wiedzę o Kresach na przestrzeni wieków, gdyż - jak uzasadnia: " Chcę, by Polacy wiedzieli, jak było naprawdę. Opisuję trudną prawdę: piękno i ludobójstwo".
Udowadniając tezę, iż polska kultura bez Kresów nie istnieje, S. Srokowski przytoczył ogromną ilość znanych twórców literatury, tudzież ludzi teatru czy matematyków pochodzących z Kresów. I tym samym zachęcił do wypowiedzi uczestników spotkania. Wśród wielu cennych wspomnień nie zabrakło słów goryczy: "Nas wschodniaków uważano za ciemnotę. Boli mnie wspomnienie, gdy ktoś do wygnańca, który spędził 10 lat na Syberii, zawołał, że trzeba sprawdzić, czy ma czarne podniebienie…". Nie zabrakło na sali wstrząsających wspomnień o rzezi wołyńskiej, ówczesnej 10 - latki, która obmywała ciała zabitych niemowląt chowanych w zbiorowej mogile… . Inna z uczestniczek spotkania powiedziała: "Siedzieliśmy w schronach jak szczury. Wioska miała 4 km i wszystkich zamierzano zabić. Syn chciał zabić matkę, a ojciec musiał zabić syna…".
 
Prowadząca spotkanie, po niekończących się wspomnieniach i rozmowach, podziękowała za piękną lekcję historii. A wokół pobrzmiewały słowa: "Jak tego nie będziemy wiedzieli, będziemy głusi i ciemni".
 

Relacja ze spotkania 2 z cyklu Historia Żywa Kresowian

Zaczęło się od wydarzenia utrwalonego na zdjęciu. Michał Suszycki i Franciszek Pasławski wracają ze szkolenia podoficerskiego AK. Jest rok 1942. Miejsce akcji - wieś Dobrowody. Dla zebranej w dniu 02 grudnia 2014 roku grupy młodzieży Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Paczkowie to początek opowieści.
                Wspomnieniami o rodzinie i jej kresowych korzeniach podzieliły się paczkowianki – Pani Wiesława Suszycka oraz Pani Genowefa Konat. Aby przybliżyć ogrom zgromadzonych faktów, pokazały młodzieży dawne dokumenty, rekwizyty i cenne pamiątki. Z wyświetlonych fotografii „przemówili” do zebranych Wawrzyniec Suszycki, Michał Suszycki, a dzięki you tube również Franciszek Pasławski – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (tytuł przyznany w 1976).
                Obie Panie są w trakcie odtwarzania drzewa genealogicznego rodu, obecnie dotarły do krewnych urodzonych w 1746. Pielęgnowanie tradycji i rodzinne rozmowy pozwoliły utrwalić pamięć o kresowych korzeniach, posiadanym majątku, służbie wojskowej i decyzjach urzędowych m.in. Biura Osadnictwa Wojskowego czy Powiatowej Komisji Osadnictwa Rolnego. Pieczołowicie gromadził wszystko Pan Michał Suszycki, urodzony w Dobrowodach, w województwie tarnopolskim oraz jego małżonka Pani Bronisława Suszycka (z domu Grabowiecka). Dodatkowy wątek ciekawej historii rodziny związany jest z figurą Matki Boskiej obecnie znajdującej się w Kamienicy.
Koniec spotkania zwieńczyła zapowiedź przygotowania wystawy pamiątek państwa Suszyckich, dostępnej zarówno dla uczniów, jak i mieszkańców Paczkowa oraz znamienne słowa: „Widzę to. Widzę to dziś, jakbym przy tym był. (…)To, czego nigdy nie widziałem, dzięki słowu stało się częścią mojej pamięci.” ( Andrzej Mularczyk „Każdy żyje jak umie”).

 
 

 

Wspomnienia o rodzinie i jej kresowych korzeniach

Historia paczkowian złożona jest z rozmaitych ludzkich losów. Widziana przez pryzmat starych zdjęć i przedmiotów najbardziej wzrusza, uczy i doświadcza. Na tym polega niezwykłość wystawy „Historia żywa Kresowian”, którą 8 stycznia 2015 r. można będzie oglądać w Liceum Ogólnokształcącym w Paczkowie.
Wspomnieniami o rodzinie i jej kresowych korzeniach podzieliły się Wiesława Suszycka oraz Genowefa Konat. Aby przybliżyć ogrom zgromadzonych faktów panie udostępniły zwiedzającym dawne dokumenty, rekwizyty i cenne pamiątki rodzinne.
Punktem wyjścia wystawy jest oryginalne zdjęcie, na którym uwiecznieni są dwaj kuzyni: Michał Suszycki i Franciszek Pasławski (Sprawiedliwy wśród Narodów Świata).
Zachęcamy do obejrzenia wystawy.
Linki: 

 Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Klubu w Paczkowie

07 XII 2017



Poproszono mnie o przewodniczenie zebraniu sprawozdawczo - wyborczemu 07 XII 2017.
W wyniku głosowania obecny skład Zarządu: Maria Kalka, Teresa Szwec, Przemysław Tetłak, Anna Ciszewska otrzymał absolutorium. W wyniku reorganizacji zmieniono formułę zrzeszenia Kresowian, zapowiadając utworzenie z początkiem roku 2018 Klubu Kresowian przy Bibliotece Publicznej w Paczkowie.
 
 
 

 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.